TORMA

Horseradish_Herbaria_fountes.com

A torma népszerű fűszer, ízletesen erős ízű. Délkelet-Európából származik, és számos egészségügyi előnnyel rendelkezik. A magyar torma szó ótörök eredetű, alakra megegyezik a tatár és baskír torma szóval, ami retket jelent. A magyar szótól sem idegen a torma retekkel való – egyébként helytálló – rokonítása. Számos tanulmány is bizonyítja, hogy a gyökér számos antioxidánst tartalmaz, amelyek nagyon jól kezelik a légúti rendellenességeket, mint például a nyálka- és az arcüreggyulladást. A torma segít a bakteriális fertőzések leküzdésében is, beleértve a húgyúti fertőzéseket is.

A torma előnyei:
1. Segít a rák elleni küzdelemben
A tormában található glükozinolátokról kiderült, hogy aktiválják a rákellenes enzimeket, és ezért a gyökér jótékony hatású lehet a rák elleni küzdelemben. Ami még érdekesebb, hogy ezek a glükozinolátok a növényvilágban megvédik a növényeket a mérgező környezettől. A torma 10-szer több glükozinolátot tartalmaz, mint például a brokkoli. Vannak más tanulmányok is, amelyek azt állítják, hogy a torma előidézi a vastagbélráksejtek halálát. Mindez csak fokozza annak lehetőségét, hogy a glükozinolátokat potenciális rákgyógyszerként használják fel.

2. Erős antioxidáns
A tormagyökér számos fitovegyületet tartalmaz, olyan típusú antioxidánsokat, amelyek rendkívül jótékony hatással vannak az emberi egészségre. A tormában található antioxidánsok antimutagén hatásúak, ami azt jelenti, hogy megvédhetik a szervezetet a mutagénektől, amelyek egyébként súlyos károkat okoznak. (Mutagén = genotoxikus, azaz olyan mérgező anyag, amely a testi és ivari sejtek örökítő anyagára hat, és megváltoztatja a DNS által tárolt genetikai információt).

3. Segíthet a húgyúti fertőzések kezelésében
A torma antibiotikus tulajdonságai bizonyos esetekben jobban segíthetnek a húgyúti fertőzések kezelésében, mint a hagyományos kezelés. Egy másik ok, amiért a torma jól működik ebből a szempontból, a sinigrin komponens. A Sinigrin hatékony vízhajtó, és megakadályozza a vízvisszatartást, és ez segít a húgyúti fertőzések kezelésében.

4. Fokozza az emésztést
A gyökérben lévő enzimek serkentik az emésztést és elősegítik a bélmozgást. A tormagyökér epehajtóként is működik, azaz serkenti az epehólyag epetermelését – ezáltal segíti az emésztést.

5. Leküzdi a gyulladásokat
Egyes tanulmányok szerint a torma segít a gyulladás elleni küzdelemben – ezt a reaktív oxigénfajták felszabadulásának csökkentésével éri el. A kínai orvoslás már régóta javasolja a torma használatát a gyulladás megelőzésére – legyen szó akár sérülésről, vagy akár ízületi fájdalmak enyhítéséről.

6. Enyhíti a légúti betegségeket
A gyökér antibiotikus tulajdonságai nagy szerepet játszhatnak a légúti megbetegedések kezelésében. Valójában a hagyományos orvoslásban a torma gyökerét használják hörghurut, köhögés, megfázás és arcüreggyulladás kezelésére.

7. Antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik
Tanulmányok kimutatták, hogy a torma egyes vegyületei védelmet nyújtanak számos mikrobával szemben. Egy másik tanulmányban pedig a torma illóolaj mutatkozott a leghatásosabbnak a baktériumok szaporodásának megállítására.

8. Segít a melasma kezelésében
A melasma olyan állapot, amikor is barna foltok jelennek meg az arcon. De mivel a torma gyökér fehérítő tulajdonságokkal rendelkezik, így segíthet a bőr elszíneződésének kezelésében – ami a melasma elsődleges tünete.

A torma gyökerét egyszerűen vágjuk szeletekre, és kenjük közvetlenül a bőrre. Ügyeljünk arra, hogy a gyökér levét csak az érintett területekre alkalmazzuk. Hagyjuk megszáradni, majd langyos vízzel öblítsük le és töröljük szárazra. Ismételjük meg ezt hetente egyszer, amíg a barna foltok elhalványulnak.

Két evőkanál tormaport is összekeverhetünk egy csésze tejföllel. Vigyük fel a keveréket az arcra, és hagyjuk hatni 30 percig. Majd öblítsük le az arcunkat langyos vízzel. Ismételjük meg hetente egyszer, amíg pozitív eredményt nem látunk.

9. A torma segíthet csökkenteni az öregedési foltokat
A torma bőrfehérítő tulajdonságai itt is segítenek. Készítsünk tormapasztát, és kenjük az érintett területekre. Hagyjuk hatni körülbelül 20 percig, majd mossuk le langyos vízzel. Ezt hetente néhányszor ismételjük.

Alternatív megoldásként lereszelhetünk egy 10 cm-es tormát, és összekeverhetjük negyed csésze almaecettel. Hagyjuk a keveréket érni hűtőszekrényben körülbelül két hétig. Egy arclemosó vattakorong segítségével vigyük fel a keveréket az érintett területekre. Ismételjük ezt meg naponta háromszor körülbelül egy hónapig.

10. Fokozza a hajnövekedést
Bár kevés a kutatás erről, egyes források azt állítják, hogy a tormában található antioxidánsok segítik a haj regenerálódását és megakadályozzák a hajhullást. Ez azzal magyarázható, hogy ezek az antioxidánsok javítják a fejbőr keringését.